Protezy sterowane myślą

Przełom w protetyce

2014-12-19

Badacze z Laboratorium Fizyki Stosowanej Johns Hopkins University wykorzystali dwie protezy, budowane w ramach specjalnego programu Revolutionizing Prosthetics Program, który ma pomóc wrócić do normalnego życia inwalidom wojennym i cywilnym ofiarom wypadków.

Pacjent trafił do laboratorium w czerwcu 2014 r. Na początek przeprowadzono u niego zabieg chirurgiczny polegający na ponownym przypisaniu konkretnych połączeń nerwowych mózgu, które niegdyś sterowały procesami kurczenia się mięśni rąk i dłoni.

"Ta procedura ponownego przypisania istniejących połączeń nerwowych umożliwia potem kontrolę protez przez samo wyobrażenie sobie, co z ich pomocą chcielibyśmy zrobić" - tłumaczy chirurg,  Albert Chi z JHU. "Wykorzystujemy specjalne algorytmy pokazujące, jak poruszają się w normalnych warunkach konkretne mięśnie i przekładamy to na sygnały poruszające protezą".

Pacjent otrzymał specjalną, dopasowaną do jego tułowia konstrukcję, umożliwiającą zawieszenie protez i podpięcie ich do odpowiednich połączeń nerwowych. Już po krótkim treningu był w stanie nimi poruszać, chwytać i przenosić z ich pomocą różne obiekty. Jego przypadek pokazuje jak wysoki jest już dostępny poziom tej technologii i sugeruje, że w ciągu najbliższych lat można się spodziewać dalszych istotnych postępów.

 

Protezy rąk u pacjenta

Cały artykuł: http://www.rmf24.pl/fakty/news-przelomowe-dokonanie-podwojne-protezy-sterowane-mysla,nId,1577732

Film: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=9NOncx2jU0Q

Partnerzy